Najczęstsze wady wzroku – jak je rozpoznać, leczyć i dbać o zdrowie oczu?
.jpg)
Jak dbać o wzrok? Wady wzroku, przyczyny i porady
Wzrok to jeden z naszych najważniejszych zmysłów – odbieramy nim aż 85% bodźców z otaczającego świata. Dzięki niemu podziwiamy kolory, dostrzegamy szczegóły i swobodnie funkcjonujemy każdego dnia. Jednak wiele osób zmaga się z wadami wzroku, które mogą znacząco wpływać na jakość życia. Czy wiesz, że w Polsce aż 60% populacji ma problemy ze wzrokiem? Sprawdź, jakie wady wzroku występują najczęściej, jak im zapobiegać i kiedy udać się do specjalisty.
%2520(1).jpeg)
Najczęstsze wady wzroku – jak je rozpoznać?
1. Krótkowzroczność (myopia)
To najczęściej występująca wada wzroku, dotykająca aż 57% społeczeństwa (źródło: Nesweek). Objawia się problemami z widzeniem na odległość, przy jednoczesnym wyraźnym widzeniu bliskich obiektów. Przyczyną jest zazwyczaj zbyt długa gałka oczna. Więcej o krótkowzroczności dowiesz się tutaj.

2. Dalekowzroczność (hyperopia)
Osoby z dalekowzrocznością widzą dobrze na odległość, ale mogą mieć trudności z czytaniem czy innymi czynnościami wymagającymi ostrego widzenia z bliska. Więcej o dalekowzroczności dowiesz się tutaj.
3. Astygmatyzm
Wada ta powoduje zamazany obraz z powodu nieregularnego kształtu rogówki lub soczewki. Może utrudniać widzenie na każdą odległość. Szacuje się, że dotyczy aż 36% Polaków (źródło: Nesweek). Przeczytaj więcej o astygmatyzmie tutaj.

4. Prezbiopia (starczowzroczność)
Po 40. roku życia wiele osób zauważa trudności z widzeniem z bliska. To naturalny proces związany z utratą elastyczności soczewki oka. Dowiedz się więcej o prezbiopii tutaj.
Przyczyny wad wzroku – co je powoduje?
Najczęstsze przyczyny problemów ze wzrokiem to:
- Predyspozycje genetyczne – wady wzroku mogą być dziedziczne.
- Zmiany związane z wiekiem – naturalne procesy starzenia się oczu.
- Wpływ czynników środowiskowych – długotrwałe korzystanie z urządzeń elektronicznych, niewłaściwe oświetlenie, brak ochrony oczu.

Jak skutecznie dbać o wzrok? 4 proste sposoby
- Rób przerwy od ekranu
Długotrwała praca przed monitorem męczy oczy. Stosuj zasadę 20-20-20: co 20 minut spójrz na 20 sekund na obiekt oddalony o 20 stóp (ok. 6 metrów). - Zadbaj o zdrową dietę
Spożywaj produkty bogate w witaminy A, C, E oraz kwasy omega-3, np. marchew, ryby, orzechy czy szpinak. - Noś okulary przeciwsłoneczne
Promieniowanie UV szkodzi oczom. Wybieraj okulary z certyfikowanym filtrem UV. - Regularnie odwiedzaj specjalistę
Nawet jeśli nie odczuwasz problemów, profilaktyczne badania wzroku pozwolą wcześnie wykryć ewentualne wady.
Kiedy warto odwiedzić okulistę lub optometrystę?
Aż 20 milionów Polaków powinno nosić okulary korekcyjne, choć wiele osób nie jest tego świadomych (źródło: KRIO, ISB Zdrowie). Jeśli zauważasz:
- trudności z widzeniem,
- częste bóle głowy,
- zmęczenie oczu,
czas udać się do specjalisty. Wczesna diagnoza może poprawić jakość Twojego życia i zapobiec dalszym problemom ze wzrokiem.